Jak kombinovat prvky v zahradě

Které materiály spolu v zahradě dobře fungují a čemu se spíše vyhnout? Jak konkrétně s nimi pracovat? Ferdinand vám prozradí, jak s prvky pracujeme u nás v atelieru Flera

Osobně jsem při výběru prvků do zahrady vždy velmi opatrný a dávám pozor, aby na sebe nestrhávaly více pozornosti, než si zaslouží. Mám rád spíše prvky nenápadné, které tak nějak čekají na své objevení. Baví mě, když se nevystavují na odiv, ale v první řadě plní skvěle svou funkci.

Proto v zahradách, které s atelierem Flera navrhujeme, převládá často nábytek a ostatní funkční prvky v nenápadných odstínech a přírodě blízkých materiálech. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je kolekce barevných lavic, jež nabízíme i v našem e-shopu. Lavicemi cíleně vypointujeme detail v zahradě a s chutí je umisťujeme do vzdálenějších koutů, takže vás ani přes zimu nepřestanou do zahrady lákat.

Mám rád kombinace prakticky všech přírodních materiálů i to, jak časem pracují. Dřevo necháváme v „našich“ zahradách přirozeně stárnout. Kov je pro nás velkým pomocníkem, protože má skvělé statické schopnosti a už v relativně subtilním profilu dokáže udržet značné přetížení. Kovové konstrukce v matné černé nebo antracitové barvě skvěle splynou se zelenou „kulisou“. Povrchovým úpravám pozinku a nerezu se naopak spíše vyhýbáme, v zahradách jsou zbytečně výrazné.

Skvěle se pracuje také s pálenou hlínou, keramikou, cihlou nebo betonem, vše časem chytne jemnou patinu a přestane v zahradě působit cize.

Nezklame vás ani práce s kamenem. Především tehdy, pokud zvolíte kámen relativně lokální, například z nedalekého lomu. Kámen dovážený stovky kilometrů na sebe velmi rychle prozradí, že na dané místo nepatří.