Uvažování nad koncepcí zahrady

Věříme, že precizně promyšlený koncept je při navrhování zahrady naprosto zásadní věc, bez které nemá smysl začínat cokoliv dalšího.

Na začátku si tedy důležité si ujasnit rozvržení a orientaci jednotlivých zelených pokojů v zahradě, a až poté se věnovat třeba výběru rostlin, detailům dlažby nebo volbě zahradního nábytku.

Plánování zahrady doporučujeme vždy provádět s nadhledem, odstupem a pokud možno z dostatečné „výšky“. Jen tak vám neuniknou širší vztahy s okolím a návaznosti uvnitř zahrady.

Čím tedy začít? Důkladnou analýzou vlastního pozemku. Odpovězte si alespoň na tyto otázky: Kde v zahradě fouká vítr? Kde svítí slunce? Kde je naopak vlhko a stín? Zeptejte se sami sebe, v kterém koutu zahrady je vám dobře. Důkladně se rozhlédněte po okolí a rozhodněte, které z výhledů raději odclonit a které naopak zachováte nebo dokonce podpoříte. 

Takto si do zahrady postupně umístíte „obývací pokoj“, „čítárnu“, „ohnivý pokoj“, „špajz“ nebo třeba „kuchyni“. Vše propojíte pohodlnými cestami a vizuálně si pak při rozmisťování zeleně pohrajete s průhledy mezi jednotlivými zahradními pokojíčky.

Teprve v dalším projekčním kroku přichází ten správný čas na umisťování vysněných prvků, které zahradu zútulní a každý den vám připomenou, že je tu pro vás. Při pohledu z oken vás zahrada bude zvát k sobě, byť třeba jen ke kratičkému spočinutí.