Na začátku si tedy důležité si ujasnit rozvržení a orientaci jednotlivých zelených pokojů v zahradě, a až poté se věnovat třeba výběru rostlin, detailům dlažby nebo volbě zahradního nábytku.
Plánování zahrady doporučujeme vždy provádět s nadhledem, odstupem a pokud možno z dostatečné „výšky“. Jen tak vám neuniknou širší vztahy s okolím a návaznosti uvnitř zahrady.
Čím tedy začít? Důkladnou analýzou vlastního pozemku. Odpovězte si alespoň na tyto otázky: Kde v zahradě fouká vítr? Kde svítí slunce? Kde je naopak vlhko a stín? Zeptejte se sami sebe, v kterém koutu zahrady je vám dobře. Důkladně se rozhlédněte po okolí a rozhodněte, které z výhledů raději odclonit a které naopak zachováte nebo dokonce podpoříte.
Takto si do zahrady postupně umístíte „obývací pokoj“, „čítárnu“, „ohnivý pokoj“, „špajz“ nebo třeba „kuchyni“. Vše propojíte pohodlnými cestami a vizuálně si pak při rozmisťování zeleně pohrajete s průhledy mezi jednotlivými zahradními pokojíčky.
Teprve v dalším projekčním kroku přichází ten správný čas na umisťování vysněných prvků, které zahradu zútulní a každý den vám připomenou, že je tu pro vás. Při pohledu z oken vás zahrada bude zvát k sobě, byť třeba jen ke kratičkému spočinutí.